AKADEMİSYEN OLMAK

AKADEMİSYEN: Fransızca kökenli bir kelime olup akademi üyesi, üniversite hocası anlamlarına gelen mesleki ünvandır. Profesör, doçent, araştırma görevlisi gibi hocalar ise akademisyenliğin farklı dereceleridir. Yükseköğretim kurumlarında ders vermek,  araştırma yapmak, bilimsel gelişmeleri incelemek, gözlem ve deneyler yapmak başta olmak üzere  konferans, kongre, sempozyum ve panel gibi faaliyetlere katılmak akademisyenliğin iş alanlarını oluşturur.

Öğretim Elemanları, Öğretim üyesi, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Uzman akademik kadroları oluşturan ünvanların sınıflandırılmasıdır.

1-    Bütün akademik personeli içine alan genel terim ÖĞRETİM ELEMANLARI’dır.

2-    Doktorasını tamamlamış olan akademisyenlere ÖĞRETİM ÜYESİ denmektedir. Profesörler, Doçentler, Yardımcı Doçentler bu sınıftandır.

3-    Yüksek lisans veya doktora aranmadan üniversitelerde, çoğunlukla da meslek yüksekokullarında ders verme görevini alanlar ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ’dir.

4-    Yüksek lisans ya da doktora aşamasındaki akademisyenlere tanınan kadro ise ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ kadrosudur.

5-    Ünversitelerin farklı birimlerinde özel bilgi ve birikim isteyen kadro ise UZMAN kadrosudur.

AKADEMİSYEN OLMAK İÇİN İZLENMESİ GEREKEN AŞAMALAR:

Öncelikle lisans aşamasındayken öğrencilerin not ortalamalarını yüksek tutmaları ve yabancı dil öğrenmeleri süreci kolaylaştıracaktır.

1-Akademisyen olmanın ilk aşaması YÜKSEK LİSANS’tır. Yüksek lisansa başvurularda ALES ve YDS’den puan almış olmak aranır. Ayrıca bazı üniversiteler Bilim Sınavı adıyla spesifik sınavlar da yapmaktadırlar. Başvurularda bu sınavların ve başvuranın diploma puanı oranlanır.

Yüksek lisans başvuruları genel bir merkezden değil her üniversitenin kendi enstitüleri tarafından yürütülür. Bundan dolayı başvuru ve kabul süreçleri de üniversiteler arasında farklılık gösterir.

1a-Araştırma görevlisi olmak: Yüksek lisans için   üniversiteye Araştırma Görevlisi olmak üzere başvuru yapılabilir. Böylece üniversiteden  maaş almaya başlanır ve Araştırma Görevlisi kadrosunda yer alınmış olur. Ancak her yüksek lisans yapan Araştırma Görevlisi olmaz. Gerekli başvuru şartlarını yerine getirmek ve seçilmek gerekir. Bu kadrolar YÖK’ün sayfasından duyurulur. (https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ )

1b-Bir diğer seçenek ise Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme (YLSY) sistemidir. MEB Bursu olarak da bilinir. Öğrenciler devlet bursu ile yurtdışında Yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilirler. Programı tamamlayanlar üniversitede genellikle yardımcı doçent olarak göreve başlarlar. Bu başvurularda ALES puanı dikkate alınır. ( http://yyegm.meb.gov.tr/www/meb-2016-ylsy-basvurulari-baslamistir/icerik/172 ) bu burs kapsamında masrafları devlet karşılar.

1c-Öğretim görevlisi olmak: Diğer bir yol da öğretim görevlisi olmaktır. Bunun için ALES, YDS puanları ve iş tecrübesi aranır. Çoğunlukla üniversitelerde ve meslek yüksekokullarında ders verme görevini yürütürler. (https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ )

 

2-Akademisyen olmanın ikinci aşaması DOKTORA’dır. Yüksek lisans aşamasından sonra akademik çalışmaların doktora çalışmaları şeklinde devam etmesi gerekir. Prosedür yüksek lisans aşamasındaki şekilde işler.

 

3-Akademisyen olmanın üçüncü aşaması YARDIMCI DOÇENTLİK’tir. Doktora aşamasından sonra yardımcı doçentlik kadroları incelenmelidir. Bu kadrolara ilişkin ilanlar ise her üniversite tarafından duyurulur. Yardımcı Doçent üniversitede ders vermek, araştırma yapmak,  makale vb. yayınlar yayınlamak faaliyetlerinde bulunulur.

 

4-Akademisyen olmanın dördüncü aşaması DOÇENTLİK’tir. Yardımcı Doçent iken yapılan faaliyetler belli bir prestij kazandırır. Yeterli  puan elde edildiğinde,  faaliyetlerinizi içeren dosya Rektörlüğe gönderilir, Doçentlik  Komisyonu  dosyayı inceler, adayı mülakata çağırır. Mülakatta başarılı olunca YÖK tarafından kadro açılınca Doçentlik için başvuru yapılabilir.

 

5-Akademisyen olmanının beşinci ve son aşaması ise PROFESÖRLÜK’tür. Doçent iken  ders verme, araştırma ve yayın yapma faaliyetlerine devam edilir ve bunlarla puan biriktirilir.  Gerekli puana ulaşınca  Profesörlük kadrosu   için üniversite Rektörlüğüne başvurulur. Dosya incelenir, YÖK tarafından Profesörlük kadrosu açıldığı taktirde, kadroya başvuru yapılır.   Bu aşamada mülakat yoktur.

Reklamlar

AKADEMİSYEN OLMAK” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s